• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/inhisarbelediye.baskanligi?epa=SEARCH_BOX
  • https://www.instagram.com/inhisarbelediyesi

COĞRAFİ DURUM

İNHİSAR,  MARMARA BÖLGESİNİN GÜNEY MARMARA BÖLÜMÜNDE YER ALAN BİLECİK İL’İNE BAĞLI BİR İLÇEDİR. İL’İN GÜNEYDOĞU KESİMİNDE YER ALMAKTADIR.DOĞUSUNDA MİHALGAZİ İLÇESİ,  BATISINDA SÖĞÜT İLÇESİ, KUZEYİNDE GÖLPAZARI VE YENİPAZAR İLÇELERİ VE GÜNEYİNDE ESKİŞEHİR  BULUNMAKTADIR.ENGEBELİ BİR ARAZİ YAPISINA SAHİPTİR. YÜZÖLÇÜMÜ 341 KM2 DİR.
İNHİSAR’IN ORTASINDA DOĞU-BATI İSTİKAMETİNDE AKAN  SAKARYA NEHRİ, İNHİSAR  HUDUTLARI İÇERİSİNDE 3-4 KM GENİŞLİĞİNDE 14 KM UZUNLUĞUNDA OLMAK ÜZERE 50-55 KM2’ LİK BİR VADİ OLUŞTURMAKTADIR. SAKARYA VADİSİNDEN KUZEY VE GÜNEYE DOĞRU UZAKLAŞTIKÇA YÜKSELTİLER ARTMAKTADIR. İLÇE SINIRLARI İÇERİSİNDE BULUNAN EN YÜKSEK TEPELER 950 M  İLE AKKÖY  VE  850 M İLE HARMANKÖY TEPELERİDİR. İNHİSAR İLÇE MERKEZİ BATIDAN DOĞUYA DOĞRU EĞİMLİ BİR ARAZİ ÜZERİNE KURULMUŞ OLUP SAKARYA NEHRİNDEN UZAKLIĞI 1 KM KADARDIR. İNHİSAR BATI KARADENİZ BÖLGESİ İKLİM ÖZELLİKLERİNİ TAŞIR. ANCAK SAKARYA NEHRİ VADİSİNDE İKLİM, ILIMAN ÖZELLİKTEDİR. YILLARA GÖRE ORTALAMA YAĞIŞ MİKTARI DEVAMLI DEĞİŞİKLİK  VE TUTARSIZLIK GÖSTERMEKLE BERABER KLİMATOLOJİK VERİLERE GÖRE 40 YILLIK ORTALAMA ŞU ŞEKİLDEDİR:
A- ISI ORTALAMASI  ( C )...............:15.3
B-YILLIK YAĞIŞ ( MM/ M2 ).............: 420
C-KARLI GÜN SAYISI......................:   6
D-DONLU GÜN SAYISI....................:  21
EN ÇOK YAĞIŞ ALAN AYLAR:
OCAK ( MM/M2 )...........................:  40
MAYIS ( MM/M2 )..........................:  42.3
EN DÜŞÜK ISI OCAK AYINDA OLUP, ORTALAMA ISI 8 ºC DİR. EN SICAK AY TEMMUZ-AĞUSTOS AYLARIDIR. GENELLİKLE HER YIL BU AYLARDAKİ ORTALAMA  SICAKLIK 41.5 ºC’ DİR. BU NEDENLE YIL İÇERİSİNDE EN KURAK AYLARDA, SICAKLIĞIN YOĞUN OLDUĞU TEMMUZ VE AĞUSTOS AYLARIDIR.
YAĞIŞ ŞEKLİ, KIŞ AYLARINDA SAKARYA VADİSİ DIŞINDAKİ KESİMLERDE KAR ŞEKLİNDE OLMASINA RAĞMEN KISA SÜREDE ERİR. BİTKİ ÖRTÜSÜ VADİDE YEŞİL, ÇEVRESİNDE BOZKIR OLMASINA RAĞMEN ARAZİDE YÜKSELTİYLE  BİRLİKTE BAŞLAYAN YEŞİLLİĞİ KIZILÇAM, KARAÇAM VE BOZUK BALTALIK ORMAN TEŞKİL ETMEKTEDİR.
İLÇEMİZİN AKARSULARI İSE , SAKARYA NEHRİNE DÖKÜLEN KOYUNLU ÇAYI TARPAK DERESİ  VE TOZMAN ÇAYIDIR

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret244889
Hava Durumu