• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/inhisarbelediye.baskanligi?epa=SEARCH_BOX
  • https://www.instagram.com/inhisarbelediyesi

TOZMAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       İlçeye uzaklığı 14 km’ dir. Muhtarlık binası, 1 cami, imamevi, sağlık evi ve 2 derslikli okul binası bulunmaktadır. İçme suyu, elektrik ve telefon mevcuttur. Köy tüzel kişiliğine ait 1 köy kahvesi bulunmaktadır. Halkın geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Başlıca ürünleri nar, üzüm, elma, kiraz ve tahıldır. İpekböcekçiliği de oldukça yaygındır. Ayrıca faaliyet göstermeyen ve 1980’li yıllarda kurulmuş bir ipekböceği işleme fabrikası bulunmaktadır

Tarihi

 Köyün Tarihi Osman Bey zamanına kadar dayanmaktadır.Köyün ismi Fakıh tarafından olduğu rivayet olunan bir olayla ilişkilendirilmiştir. 

Coğrafya

 Bilecik iline 70 km, İnhisar ilçesine 14 km uzaklıktadır.Eskişehir iline 50 km.uzaklıktadır.

İklim

 Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Ancak karadeniz iklimide yer yer hüküm sürmektedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 
2000343
1997348

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. En önemli Ürünü Tamamı İhraç Edilen Napolyon Türü Kiraz dır. Bunun yanında ipekböcekciliği ikinci bir gelir kanağıdır.Aynı zamanda bağ üzümcülüğüde geçim kaynaklarını oluşturmaktadır.

Muhtarlık

 Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Faruk ERTUĞRUL 

 2007 - Faruk ERTUĞRUL

2004 - Mevlüt KARABACAK

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır.Ancak kulanılmamaktadır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün özel sitesine girmek için tıklayınız

Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret190128
Hava Durumu